Umíte číst na obalech granulí?

Posted By: Ori Don´t worry In: Root On: Comment: 0 Hit: 1220

Věděli jste, že 20 % masové moučky v krmivu = 72% čerstvého masa?

Dehydrované kuřecí maso = vynikající zdroj přirozené výživy všech psů, lehká stravitelnost a vysoká využitelnost živin, vysoký obsah fosforu a vápníku a nízký obsah popelovin.

Dehydrované maso z lososa = rybí maso je zdrojem fosforu, draslíku, vápníku, železa, jódu a selenu. Díky nízkému obsahu sodíku se granule s rybím masem uplatňují v dietním stravování (sodík zadržuje vodu v těle). Podíl sodíku a draslíku je významný z hlediska prevence kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje růst a hojení chrupavčitých tkání.

Dehydrované jehněčí maso = obecně je velmi dobře stravitelné. Doporučuje se tak při dietách a při alergiích na ostatní masa. Je hypoalergenní a pozitivně ovlivňuje hladiny cholesterolu, takže je velice vhodné pro pejsky se srdečními a cévními problémy.

Dehydrované krůtí maso = obsahuje vysoké množství bílkovin s minimem tuků a patří mezi nejdietnější masa. Je vysoce stravitelné a má příznivý obsah minerálních látek, zejména železa, fosforu, zinku, sodíku, draslíku a vitamínů skupiny B. Krůtí maso navíc obsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan ve velkém množství.

Dehydrované králičí maso = vynikající zdroj bílkovin, lehce stravitelné, nejpřirozenější potrava. Nejsou známé alergie na králičí maso.

Rýže je v prvé řadě zdrojem energie – sacharidů (uhlohydrátů) i rostlinných bílkovin a malého množství tuků s vynikajícím složením aminokyselin. Rýže je v dietologii psa nenahraditelná, je to imunologicky nejlépe přijímaná surovina, zároveň výživově velmi hodnotná.

Brambory. Pro některé psí jedince, zvýšeně citlivé na obiloviny, jsou krmiva z této skupiny celoživotní. Použití brambor umožnil až současný vědecký a technologický pokrok. „Obyčejně“ uvařené brambory psovi působí trávicí obtíže. Současnými technologiemi do krmiv zapracované brambory mají za působení vysokých teplot a tlaku předzpracované škroby (svou hlavní součást) tak, že jejich hodnota se dokonce blíží stravitelnosti čistých živočišných bílkovin.

Zelenina. Bohatý zdroj vitamínů. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá s trávením a podporuje peristaltiku střev.
Kukuřice. Po rýži druhý nejvhodnější rostlinný zdroj energie a bílkovin, s poměrně vysokou stravitelností. V krmivech je ceněna i chutnost kukuřice v porovnání s jinými obilovinami. Kukuřičný olej obsahuje kyselinu linoleovou a esenciální mastné kyseliny, které mají vliv na zdraví kůže a srsti psa. Kukuřičné oleje jsou také zdrojem omega mastných kyselin, které tak nejsou třeba dodávat uměle. Kukuřice obsahuje i vysokou hladinu minerálů a další biologicky aktivní látky.

Kuřecí tuk. Všechny tuky jsou nositelem chuti a jsou velmi dobře využitelné. Obsahují asi dvojnásobné množství energie než uhlohydráty nebo bílkoviny a přinášejí psovi pocit sytosti po nakrmení. V tucích se rozpouštějí vitamíny a dodávají organismu esenciální mastné kyseliny.

Lněné semínko = vynikající zdroj omega mastných kyselin pro kvalitní stav srsti a kůže. Povzbuzuje imunitní systém, léčebně se používá jako zdroj slizových látek při zánětech žaludku a střev. Uklidňuje trávení, ochraňuje povrch střeva při podráždění.

Cukrovarské řízky sušené = vynikající zdroj vlákniny, jak rozpustné, tak nerozpustné. Zajišťují lepší trávení . Skvělý zdroj energie (energie se uvolňuje pomalu).

Pivovarské kvasnice. Obsahují vitamíny B, bílkoviny, minerály a stopové prvky. Jsou jedním z nejlepších zdrojů vitaminů skupiny B, které mají vliv na kůži, srst, sliznice, oči, trávení, játra, nervovou soustavu. Kvasinky jsou také vynikající zdroj bílkovin, tzv. „kompletní protein, neboli bílkovina“ – obsahují všechny esenciální aminokyseliny (základní stavební jednotky bílkovin).

Chondroprotektiva = chondroitin a glukosamin
Látky podporující pohybový aparát jsou ve vyšším psím věku nepostradatelné. Právě glukosamin a chondroitin snižují opotřebení kloubů, mají pozitivní vliv na celkovou hybnost, snižují bolestivost a riziko následného zánětlivého procesu.

Lecitin - má vliv na usazování tuku v cévách díky své emulgační schopnosti, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a zabraňuje arteriosklerose. Lecitin rovněž bojuje proti tvorbě žlučových kamenů, blahodárně působí při kožních potížích.

Karnitin - zintenzivňuje spalování tuků. Váže na sebe mastné kyseliny obsažené v tucích a napomáhá jejich přeměně na energii.

Hrubý protein, hrubý tuk, hrubá vláknina, hrubý popel = hrubý obsah kterékoliv živiny znamená určení jejího celkového obsahu v krmivu.

Hrubý protein je pojem z analytiky a právních předpisů vztahující se na krmiva, který pojmenovává bílkovinu obsaženou v krmivu.
V deklaraci hrubého proteinu se jedná o celkový obsah proteinů (bílkovin), včetně bílkovin pocházejících z živočišných i rostlinných zdrojů. Vysoký obsah bílkovin ještě neznamená vysoký obsah masa, neboť bílkoviny mohou pocházet z brambor, obilovin nebo luštěnin.

Hrubý popel - souhrnné označení látek, které by zůstaly poté, co by byly všechny ostatní složky krmiva spáleny. Popel je souborem minerálních látek, které zbydou po spálení granulovaného krmiva. Obsah popelovin v rozmezí 5 – 8 % je obecně považován za obvyklý normální objem popelovin v krmivu.

Bílkoviny – jsou potřebné k tvorbě nových tkání, k růstu a k udržování a nápravě tkání stávajících. Jsou základní stavební složkou všech orgánů v těle psa. V krmné dávce by měly mít zastoupení přibližně od 20 – 30%. 
Aminokyseliny – jsou základními stavebními jednotkami bílkovin

Tuky – mají funkci zásobních a energetických látek a zároveň jsou nosiči vitamínů (A, D, E, K). Jejich množství v krmné dávce určuje věk i využití psa. Je to přibližně od 9 do 20 %

Sacharidy – jsou hlavním zdrojem energie. Krmná dávka by měla obsahovat asi 20 % stravitelných sacharidů
Obsah sacharidů v krmivu se vypočítává jednoduchým odečítáním ostatních živin. Konečná hodnota se nazývá NFE (Nitrogen Free Extract), což je vše co zůstane v krmivu po odstranění vody, bílkovin, tuků, vlákniny a popele. Suchá krmiva většinou obsahují 8 až 12% vody.
NFE = 100 – (hrubá bílkovina + hrubý tuk + hrubá vláknina + vlhkost + popel), vše v procentech.

Vláknina - podporuje správnou činnost střev. V krmné dávce by měla být od 3 – 5 %, u krmiv pro obézní psy až 20 %.

Vitamíny- jsou velmi důležité pro organismus. Podílejí se na aktivitě řady enzymů a jsou nezbytné pro život.
D - důležitý pro tvorbu kostry, zubů, srsti a kůže atd.
E – chrání buňky v organismu, má význam pro plodnost, svaly a nervy atd.
C- podporuje organismus proti poškození a má velký význam pro imunitu atd. (není doporučená minimální dávka, vytváří se v játrech u zdravých psů)
H – biotin má vliv na správnou funkci jater a kvalitu srsti a kůže B – široká skupina vitamínů, která se podílí na správném fungování zažívacího traktu atd.
A – nezbytný pro růst a dobrý zrak atd.

Voda je nejdůležitější látka pro přežití. Váš pes by měl mít čerstvou vodu dostupnou po celý den ve vlastní misce.

Pozor je třeba dát na přítomnost alergenů. 
Patří mezi ně zejména sója, chemické konzervanty, vajíčka nebo mléko. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy mnohdy stačí i velice malé koncentrace a může vzniknout velký problém.
Potravinářská barviva také tvoří značnou část alergenů, která mohou být pro psa nebezpečná. 
Kvalitní krmivo by mělo obsahovat co nejnižší procento soli.

Related by Tags

Comments

Leave your comment